Image
29.12.2019

TRENNISTRESS VS. LÄBIPÕLEMISSÜNDROOMKus jookseb see peenike punane joon? Kõik teavad ütlust: «Mis ei tapa, teeb tugevamaks». Kuid paraku mitte nooremaks ega kaunimaks ning “süüdi” on selles stressihormoonid. Kas tuleb iga hinna eest stressist vabaneda ja püüda seda vältida? Selleks, et saada aru, millest või millal stressiseisund probleemiks kujuneb, tuleb lahti seletada keha ühe toimimissüsteemi funktsioone. Jutt on sümpaatilisest närvisüsteemist. Ehk suudad kuulata oma keha paremini ja mõista, kus jookseb see peenike punane joon trennistressi ja läbipõlemise vahel. Ja mis kõige tähtsam – kuidas sellega toime tulla.

MARK GILBERT, meditsiinidoktor // Refereeris: Riina Odnenko, toidukeemia- ja toitumisteadlane // FOTOD: GETTY IMAGES

Stress on inimajaloo lahutamatu osa: nälg, külm, soojus, kiirgus, vigastused, ellujäämine, füüsiline ülekoormus – see on vaid väike loetelu sellest, millega inimkeha pidi evolutsiooni käigus pidevalt silmitsi seisma. Inimkeha on äärmiselt adopteeruv, kohandub ning õpib kiiresti, eriti negatiivsetest kogemustest ning ellujäämise eest vastutab meie keha unikaalne ja universaalne süsteem, mida füsioloogid nimetavad sümpaatiliseks närvisüsteemiks. See kesknärvisüsteemi osa aktiveerub stressiolukorras, füüsilise töö ja ohu korral. Ta valmistab keha ette tegutsemiseks "võitle või põgene" variantide vahel, mugandub ja areneb kogu meie elu käigus. Nimetame teda lihtsustatult stressisüsteemiks.

 

Artikli lugemiseks telli digipakett või osta artikkel

Tutvu maksevõimalustega

Kuupakett

4.70 EUR / ühe kuu lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 30 päeva jooksul, siia ei kuulu digiraamatud ja eriväljaanded. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!

Aastatellimus

39.70 EUR / ühe aasta lugemisõigus

Paketiga saab lugeda artiklied 1 aasta jooksul, siia ei kuulu digiraamatud ja eriväljaanded. Trenniajakiri.ee on digiajakiri, maailmatuntud fitness-ajakirjade Muscle&Fitness ja Hers ametlik tõlkeväljaanne. Lugemisvara täieneb pidevalt!